top of page

Amerikan Hamamböceği

(Periplaneta americana)

Açık havada yaşamayı tercih eden bu tür; Türkiye'de kanalizasyon sistemlerinde yaygın görülmektedir. Evlere su ve yiyecek bulmak için giren bu böcekler; banyo, mutfak ve bodrumlarda yaşamayı tercih ederler. Yiyecekleri kirletirler; insanlarda alerjilere, hatta astıma yol açabilirler.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO)' ne göre ishal, kolera, dizanteri gibi viral hastalıklara yol açan organizmaları taşıdıkları düşünülmektedir.

GENEL ÖZELLİKLER

Yetişkin Boyu: 4 - 5 cm
Renk: Kırmızımsı Kahverengi
Diğer iki türe göre en iri olanı
Kanatlıdırlar ve uçma yeteneğine sahiptirler

YAŞAM DÖNGÜSÜ

Dişi, 10 – 30 adet yumurta kapsülü (Ootheca) bırakır. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 25 - 50 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 150 - 450 gündür.

YAŞAM ALANLARI

Orijinleri Tropikal Afrika’ dır fakat şimdi dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır.
Sıcak, nemli, karanlık ve çok iyi saklanabilecekleri yerleri tercih ederler. Tipik barınma alanları gıda depolanan ve hazırlanan alanlar, lağımlar, su boruları, tahliye boruları, diğer yer altı yapıları, limanlar ve gemilerdir.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Çürümüş şeyleri severler.

Kitapların cilt kısımlarını, kağıtları, elbiseleri (insan ter kokusu ve deri döküntüleri nedeniyle), parlak kağıtları (nişasta içerdiği için), şurup ve diğer tatlı şeyleri yerler.

Bira gibi mayalı ürünleri çok severler.


Daha küçük hamam böceklerini besinleri arasındadır.

Amerikan Hamamböceği (P. americana): Project
bottom of page