top of page

Alman Hamamböceği

(Blattella germanica)

Dünyada yaygın olarak görülen Alman hamamböcekleri iç mekan böcekleridir. Sıcak ve nemli yerleri yaşam alanları olarak tercih eden bu tür, evlerde genellikle mutfak ve banyolarda görülmektedir. Çok hızlı üremeleriyle bilinirler.

GENEL ÖZELLİKLER

Yetişkin Boyu: 1 – 2 cm
Renk: Sarımtırak Kahverengi
Diğer iki türe göre en ufak olanı
Dişisi Erkekten daha iridir

YAŞAM DÖNGÜSÜ

Toplam yaşam döngüsü 3 – 6 aydır. Dişi, yumurta kapsülünü (Ootheca) beraberinde taşır. Her yumurta kapsülünde 6 – 50 yumurta bulunur. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 17 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 40 – 65 gündür.

YAŞAM ALANLARI

Orijinleri Tropiklerdir. Avrupa’ nın başlıca haşere türü olan Alman Hamamböceği, tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. 
Daha çok evler, mutfaklar, restaurantlar ve gemilerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvalanırlar. Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve raf arkaları, mutfak tezgahlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler.
Yatay ve dikey yüzeylerde hareket edebilirler.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Hemen hemen her  şeyi yerler. Yiyecekleri arasında kitap, dergi, kağıt kutular, kağıt para, duvar kağıdı, pul, tablo gibi benzeri şeyler, hububatlı yiyecekler, şekerli maddeler, et ürünleri, peynir, bira, deri ürünleri, saç, ölü veya bozulmaya yüz tutmuş organik maddeler vardır.


Hiç bir şey bulamadıkları zaman diğer ölü hamam böcekleri ve kendi veya diğer hamam böceklerinin deri döküntüleri ile beslenirler.

Bir yağ damlası 50 Alman hamam böceğinin bir ay beslenmesi için yeterlidir.

Alman hamam böcekleri için su, yiyecekten daha önemlidir. Bundan dolayı, daha çok banyo ve mutfaklarda bulunurlar. Sırf su ile bir ay yaşayabilirler.

MÜCADELE

1 çift Alman Hamamböceği 1 yılda 1.000.000 yavru üretebilir. Üreme potansiyellerinin yüksek olması nedeniyle uygulamalar uzman personellerce yapılmalıdır

Alman H. böceği: Project
bottom of page